Dalkowska Jeżowska Szczecin - radcowie prawni
Menu
  • Korzyści
  • Zespół
  • Misja
  • Usługi
    • Przedsiębiorca
    • Klient indywidulany
  • Języki obce
  • Publikacje
    • Koronawirus
    • Firma w spadku
  • Kontakt
  • Polski
  • English

Pracownik na kwarantannie – jakie obowiązki ma pracodawca?

<- Wstecz 09/04/2020

W ostatnim czasie, wraz z rozszerzaniem restrykcji wynikających z rozprzestrzeniania się koronawirusa SARS-Cov-2, coraz więcej osób zostaje poddanych przymusowej kwarantannie. Co oznacza kwarantanna pracownika dla pracodawcy i dla zakładu pracy? Czy pracodawca ma dodatkowe obowiązku z tego wynikające?

Państwowy powiatowy inspektor sanitarny lub państwowy graniczny inspektor sanitarny może wydać decyzję o poddaniu kwarantannie osoby, która jest:

  1. zakażona
  2. chora na chorobę zakaźną
  3. podejrzana o zakażenie lub chorobę zakaźną
  4. miała styczność ze źródłem tzw. biologicznego czynnika chorobotwórczego

Pracodawca podejrzewający pracownika o zarażenie może zgłosić ten fakt organom SANEPIDu, a inspektor sanitarny może zobowiązać takie osoby do izolacji w warunkach kwarantanny. Wówczas pracodawca musi się takiemu zarządzeniu podporządkować. Pracodawca nie ma zatem sam uprawnienia do wysyłania pracowników na kwarantannę, ale musi w tym zakresie wykonywać polecenia inspektora sanitarnego.

W sytuacji, gdy w danym zakładzie pracy znajduje się osoba podejrzana o zakażenie koronawirusem, organy inspekcji sanitarnej mają prawo wydania wiążącego polecenia pozostania takiej osoby w izolacji, co jest wiążące także dla pracodawcy.

W przypadku, gdy państwowy inspektor sanitarny wyda decyzję o konieczności poddania się kwarantannie lub izolacji, decyzja ta stanowi podstawę do wypłaty świadczenia z tytułu choroby własnej lub zasiłku opiekuńczego z tytułu opieki nad dzieckiem (60 dni w roku na wszystkie dzieci do lat 14, a na niepełnosprawne w wieku 14-18 lat – 30 dni) lub członkiem rodziny (14 dni w roku kalendarzowym, np. na poddane kwarantannie lub izolacji dzieci powyżej lat 14).

Uwaga pracodawco!

Zgodnie z treścią art. 2092 § 2 k.p. w razie wystąpienia bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia lub życia pracodawca jest obowiązany:

1) wstrzymać pracę i wydać pracownikom polecenie oddalenia się w miejsce bezpieczne;

2) do czasu usunięcia zagrożenia nie wydawać polecenia wznowienia pracy.

O powyższych zasadach powinno się pamiętać zwłaszcza w sytuacji gdy w Twoim zakładzie pracy pojawi się realne zagrożenie zarażeniem koronawirusem, w szczególności gdy któryś z pracowników okazał się osobą zarażoną lub miał kontakt z osobą zarażoną. W pierwszej kolejności należy niezwłocznie powiadomić wszystkich pracowników o istniejącym zagrożeniu oraz podjąć działania, w celu zapobieżenia rozprzestrzeniania się zagrożenia na pozostałych pracowników oraz poza zakład pracy.

Kontakt

tel. +48 91 311 12 21 / fax: +48 91 311 12 23
kancelarie@dalkowska-jezowska.pl
Znajdź nas na Facebooku
Marta Dalkowska
tel. +48 512 959 907
dalkowska@dalkowska-jezowska.pl
Zadzwoń
Sylwia Jeżowska
tel. +48 505 55 80 14
jezowska@dalkowska-jezowska.pl
Zadzwoń
Siedziba kancelarii

Aleja Piastów 8/4
70-331 Szczecin

Filia w Goleniowie
(spotkania po wcześniejszym uzgodnieniu terminu)

ul. Pocztowa 44
72-100 Goleniów

2022 dalkowska-jezowska.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.. Powrót do góry